چاپ        ارسال به دوست

پیشگیری بهتر از درمان است

برنامه اطلاع رسانی بیماری ایدز به مناسبت دهه مبارک فجر و برگزاری المپیاد ورزشی

مرکز مشاوره بیماری های رفتاری مرکز بهداشت بوکان با همکاری اداره ورزش و جوانان شهرستان بوکان طی روزهای 17 و 18 بهمن ماه در مجموعه ورزشی وحدت برنامه ای را جهت اطلاع رسانی بیماری ایدز به مناسبت دهه فجر و برگزاری المپیاد ورزشی ورزش های همگانی به انجام رساند.


در برنامه مذکور که با استقبال شایان توجه کلیه ورزشکاران حاضر و نیز مربیان و کارکنان اداره برگزار گردید، تعداد زیادی پمفلت آموزشی جهت آشنایی با این بیماری میان ورزشکاران، مربیان و کارکنان اداره ورزش و جوانان توزیع گردید.

همچنین آزمایش رپید تست HIV  به صورت رایگان و محرمانه از 20 نفر به عمل آمد.


در ادامه و در روز دوم برنامه اطلاع رسانی، جلسه آموزشی برای کارکنان اداره ورزش و جوانان در محل این اداره برگزار گردید و طی آن خانم حسین زاده و آقای جهانگیری کارشناسان مرکز مشاوره بیماری های رفتاری مرکز بهداشت به توضیح و تشریح راه های انتقال، پیشگیری و کنترل بیماری ایدز و ویروس HIV پرداختند، در جلسه مذکور بیان شد که ویروس HIV از یک تا 10 سال می تواند در بدن فرد وجود داشته باشد هر چند علایم بیماری ایدز خود را بروز ندهند، با این وجود شخص در طول این مدت ناقل بیماری می باشد، که این مرحله از طریق رپید تست قابل تشخیص است.


کارشناسان حاضر در این جلسات یادآور شدند که مرکز مشاوره بیماری های رفتاری درصدد کاهش انگ اجتماعی بیماری ایدز و آشنایی مردم با عواقب نگاه غیر معمول به این بیماری و بیماران آن می باشد.

در این جلسه اشاره شد که بیشترین شیوع بیماری ایدز میان جوانان 20 تا 40 است و خالکوبی، تاتو، استفاده از سرنگ مشترک میان بیماران تزریقی، پایبند نبودن به اصول اخلاقی و رفتارهای پرخطر مقاربتی، بارداری بیشترین دلایل و راه های انتقال ویروس HIV  می باشد.

مرکز مشاوره بیماری های رفتاری مرکز بهداشت بوکان واقع در بوکان، ابتدای خیابان سردار عزیز خان مکری، پایینتر از ستاد نیروی انتظامی آماده ارائه مشاوره در کلیه موارد مربوط به بیماری های رفتاری می باشد.

 

روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

shbdb@

 


٠٩:٠٠ - پنج شنبه ١٩ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ١٧٨٠١    /    تعداد نمایش : ٥٣خروج